Ajurvéda – oleje

Ajúrvéda oleje, článek Onyx Plzeň

Všechny ajurvédské oleje mají vyživující a zároveň čistící účinek na pokožku, tkáně a klouby. Oleje se vybírají dle konstituce člověka a ročního období. Pro masáž lze použít několik druhů olejů. Vždy ovšem musíme mít na paměti nerovnováhu v dóšách klienta. Nejlepší jsou za studena lisované oleje ze semen přírodně pěstovaných rostlin a zeleniny.

  • Hořčičný olej je v Indii všeobecně rozšířený masážní olej. Léči nemoci způsobené vátou a kaphou a zvyšuje pittu. Je účinný proti plísním a parazitům, pomáhá při bolestech a otocích všeho druhu. Při masírovaní se snadno vstřebává a poskytuje úlevu nervům, ztuhlým svalům a vazům. Odstraňuje svalovou ztuhlost způsobenou horečkou a zánětem průdušek, čistí krev a otevírá póry.
  • Olivový olej je v Indii vzácný a drahý, protože se dováží. Využívá se tedy pouze na terapeutické účely. Zvyšuje pittu, je výživnější než sezamový a hořčičný olej a pro tělo je stejně dobrý jako mandlový olej. Blahodárný je zejména pro děti, jedince se slabší konstituci a pro starší lidi. Není však dobrý na vlasy. Pokud ho použijeme na masáž hlavy, měli bychom ho smýt přírodním šampónem.
  • Sezamový olej je nejběžnější masážní olej, zejména v západní Indii. Působí proti nemocem a nerovnováze typu váta a zvyšuje pittu. Přiměřeně ho lze používat u lidí typu kapha. Ajurvédští lékaři mu dávají přednost. Jeho lecitinová složka má blahodárný účinek na endokrinní žlázy a především na nervy a mozkové buňky. Obsahuje osm základních aminokyselin důležitých pro mozek, což byl zřejmě důvod, proč byl odjakživa používán na masáž hlavy a jako vlasový olej. Masáž s olejem z černých sezamových semen zastavuje šedivění vlasů, navrací jim přirozenou barvu, zvyšuje vitálnost a kvalitu semene, příznivě působí na dnu a artritidu. Je to zkrátka masážní olej číslo jedna. Šedá sezamová semínka jsou střední kvality a bílá se hodí jen ke konzumaci.
  • Kokosový olej je ochlazující a hodí se pro lidi s převahou pitty. Léčí kožní problémy, otoky, popáleniny, řezné rány, vlasům dodává zdravý vzhled. Když ho dáme do modré sklenice na slunce na čtyřicet dní, je schopen léčit většinu popálenin. A pokud je tento sluneční léčivý olej aplikován na vlasovou pokožku, dlaně a chodidla, může snížit horečku.
  • Mandlový olej je dobrým masážním olejem, ale poměrně drahým. Proto se v použití omezuje jako masážní olej pouze pro děti, invalidy a starší lidi. Je vhodný pro lidi typu kapha, skvělý na svaly a vazy. Používaný jako vlasové tonikum je dobrý na mozek. Pokud je vystaven v oranžové sklenici na slunci čtyřicet dnů, dává radost, odstraňuje pesimizmus a úzkost a čistí krev.

Cenu této olejové terapie najdete zde. Objednat se na ní můžete potom zde.

Ajurvéda – oleje
Přesunout se na začátek